Zakup gotowego projektu domu to korzystne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie konkretnych pieniędzy oraz sporej ilości czasu, co ma spore znaczenie dla wszystkich inwestorów. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że aby rozpocząć realizację planowanej inwestycji, trzeba przeprowadzić adaptację projektu.

Jest to proces, który ma na celu przystosowanie projektu do konkretnej działki. Naniesienie odpowiednich zmian jest koniecznym warunkiem otrzymania pozwolenia na budowę. Adaptacja projektu domu przeprowadzana jest przez tak zwanego architekta adaptującego i może obejmować zarówno naniesienie zmian na projekcie, jak i pomoc w załatwieniu formalności związanych z budową. Ilość potrzebnych zmian zależy od wielu czynników, na przykład planu zagospodarowania przestrzennego, jednak projekt domu musi zawsze zostać dostosowany do działki, a pewne modyfikacje są zawsze wymagane.

Warto także pamiętać, że projekt domu można również zmienić w pewnym zakresie już po rozpoczęciu budowy. Takie poprawki wymagają jednak zgłoszenia we właściwym urzędzie, a brak odpowiedniego dokumentu może stać się przyczyną nieprzyjemnych konsekwencji. Chociaż budowa domu wiąże się z wieloma uciążliwymi formalnościami, które pochłaniają sporo cennego czasu, brak właściwych pozwoleń często powoduje poważne przeszkody w ukończeniu inwestycji. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego jak duże znaczenie ma wprowadzanie zmian i poprawek, w tym także adaptacja projektu.

Wszystkie domy jednorodzinne budowane na podstawie gotowego projektu muszą przejść adaptację projektu. Na szczęście zazwyczaj nie wiąże się to z koniecznością ponoszenia poważnych kosztów. W porównaniu do pozostałych wydatków związanych z realizacją inwestycji jaką jest budowa domu, nie jest to poważne obciążenie. Ponieważ skutki związane z nie wykonaniem adaptacji mogą być poważne, nie warto ryzykować i szukać oszczędności za wszelką cenę. Takie działanie prawdopodobnie przyniesie więcej szkody niż pożytku.