Drewno to materiał budowlany, który jest wybierany stosunkowo rzadko. Na pewno pod niektórymi względami nie wypada dobrze w porównaniu z wieloma bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Mimo to drewno nie wychodzi całkowicie z użytku, ponieważ ma kilka zalet, dzięki którym niektórzy inwestorzy nadal decydują się na takie rozwiązanie.

Domy drewniane wyróżniają się głównie dosyć krótkim czasem budowy. Do tworzenia konstrukcji z drewna wykorzystuje się suchą technologię, a poszczególne elementu łączone są przy pomocy gwoździ lub innych elementów z metalu. Brak wykorzystania wody sprawia, że dom z drewna buduje się stosunkowo szybko, a większość prac może być przeprowadzana o dowolnej porze roku. Kolejną istotną zaletą domów drewnianych jest oczywiście fakt, że można uznać je za bardzo ekologiczne rozwiązanie, które jest korzystne z punktu widzenia zachowania dobrego stanu środowiska naturalnego. Specyficzny mikroklimat, który można odnaleźć jedynie w drewnianych domach ma korzystny wpływ na zdrowie.

W parze z dobrymi warunkami idą również walory estetyczne. Domy z bali mają charakterystyczny wygląd, którego nie da się podrobić. Dodatkowo drewno jest bardzo dekoracyjnym materiałem, który daje duże możliwości tworzenia ciekawych elementów ozdobnych. Oczywiście każdy inwestor, decydujący się na budowę z drewna powinien pamiętać o tym, że wymaga ono odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem warunków atmosferycznych. Wykorzystanie dobrych preparatów oraz systematyczna renowacja drewnianych elementów sprawi, że zachowają bardzo dużą trwałość i będą cieszyć świetnym wyglądem nawet po upływie dziesięcioleci.

Projekty domów z drewna obejmują różne rozwiązania. Są wśród nich zarówno domy sezonowe, jak i całoroczne. Można także znaleźć nieduże, parterowe domki oraz spore rezydencje. Wszystko zależy od potrzeb oraz wyobraźni inwestora. Dom z drewna sprawdzi się doskonale przede wszystkim w otoczeniu przyrody, gdzie będzie się bardzo dobrze komponował z naturalnym krajobrazem.