Budownictwo, tak jak każda inna dziedzina, ulega również różnym modom oraz trendom. Dotyczy to także jednorodzinnych domów, na które decydują się zwykli, prywatni inwestorzy. Takie trendy dotyczą wielu różnych kwestii - nie tylko wyglądu budynków, ale także kwestii praktycznych i wykorzystywanych technologii.

Na pewno rośnie popularność rozwiązania, jaki są domy energooszczędne. Oczywiście zainteresowanie, którym cieszą się tego typu projekty domów jest podyktowane przede wszystkim względami praktycznymi. Inwestorzy wybierający takie budynki liczą przede wszystkim na możliwość zaoszczędzenia bardzo konkretnych pieniędzy w czasie ich eksploatacji. Jest to możliwe dzięki zminimalizowaniu strat ciepła. Ponieważ wydatki związane z ogrzewaniem budynków są raczej poważne, nawet kilku lub kilkunastoprocentowe ograniczenie zużycia energii cieplnej przekłada się na bardzo wymierny zysk.

Domy energooszczędne projekty pod wieloma względami nie różnią się od zwykłych domów jednorodzinnych. Często są to nieduże domy, można jednak znaleźć wśród nich także większe budynki, które będą nadawały się na potrzeby licznej rodziny. Na pewno nie należy się obawiać problemów ze znalezieniem projektu, który będzie spełniał indywidualne potrzeby. Oczywiście najbardziej oszczędne są mniejsze domy - wynika to z mniejszej powierzchni, którą trzeba ogrzać, ale także z ograniczonej ilości ścian zewnętrznych.

Domy energooszczędne projekty można znaleźć w ofercie biur projektowych - wystarczy wyszukać katalogi z gotowymi projektami. Warto pamiętać o tym, że każdy budynek powinien mieć określone parametry, takie jak charakterystyka energetyczna. Dzięki temu można w łatwy sposób przekonać się, jakie będą koszty związane z ogrzaniem konkretnego domu i porównać je z innymi projektami budynków. Jest to z pewnością korzystne rozwiązanie z punktu widzenia osób, które są gotowe zainwestować nieco więcej w budowę domu, a następnie cieszyć się niższymi wydatkami na eksploatację.