Duży, piękny dom w przyjemnej okolicy to pragnienie wielu osób. Dotyczy to głównie dużych rodzin, które marzą o tym, żeby mieć wystarczającą ilości przestrzeni. Jednocześnie jednak inwestowanie w taki budynek ma sporo różnych wad, z których trzeba zdawać sobie sprawę podejmując decyzję o rozpoczęciu budowy.

Najbardziej oczywistą negatywną stroną, jaką mają duże domy jednorodzinne, są wysokie koszty budowy. Taki budynek wymaga zakupu większej ilości materiałów budowlanych oraz dłuższych prac, co sprawia znaczny wzrost wydatków. Jednocześnie warto także pamiętać, że duży dom wymaga także odpowiedniej działki budowlanej, tak żeby zachować wszystkie wymogi prawa budowlanego oraz właściwą ilość wolnej przestrzeni wokół budynku. Zakup dużej działki to oczywiście również kolejny dodatkowy wydatek, którego można uniknąć przy mniejszym domu jednorodzinnym.

Kolejna wada, która ma spore znaczenie, to koszty eksploatacji dużego budynku. Mały dom parterowy jest nie tylko tani w budowie, ale także w utrzymaniu. Chodzi tutaj o różne koszty związane z koniecznymi naprawami i remontami, takimi jak malowanie ścian, ale przede wszystkim o bardziej systematyczne wydatki, czyli na przykład ogrzewanie. Duże domy wymagają znacznie więcej energii cieplnej, a zakup paliw opałowych to spory wydatek. Jednorodzinny dom to także inne kwestie związane z codziennym życiem, na przykład zużycie energii elektrycznej, ale także sprzątanie i utrzymanie budynku w dobrym stanie.

Oczywiście większe budynki jednorodzinne mają także swoje zalety. Najważniejszą jest większa powierzchnia mieszkalna, która pozwala na dużą wygodę. Dla wielu osób znaczenie mają także walory estetyczne. Przestronny salon otwarty na widną kuchnię to pomieszczenie atrakcyjne pod względem wyglądu. Można je urządzić na wiele interesujących sposobów, tworząc ciekawe aranżacje wnętrza. Na pewno w przypadku niedużych domów takie możliwości są w mniejszym lub większym stopniu ograniczone przez brak przestronności.